четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Дармановиќ утре во посета на Македонија

Дармановиќ утре во посета на Македонија

Mинистерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Република Македонија.

Како што соопштија од МНР, предвидено е шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со црногорскиот колега да одржат тет-а-тет средба, по што ќе следат пленарните разговори меѓу делегациите на Mакедонија и на Црна Гора, на кои се очекува да бидат разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, соработката на регионален и мултилатерален план, како и за евро-атлантските интегративни процеси.

Во рамки на посетата предвидено е министрите да потпишат  Договор меѓу Република Македонија и Црна Гора, за уредување на меѓусебните имотно-правни односи.

Предвидено е, задутре, на свечена церемонија, Ректорот на Универзитетот „Св. Климент Охридски“, во Битола на Дармановиќ, да му ја додели титулата Почесен доктор на науки.

МИА

Локални избори 2021