петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 2
home Вести

Дали партиското раководство уште му верува на СДСМ: Драстично намален бројот на донатори во кампања!

Дали партиското раководство уште му верува на СДСМ: Драстично намален бројот на донатори во кампања!

СДСМ во предизборната кампања за локалните избори во 2017-та година имаше 743 донатори. Меѓу нив, бројни партиски функционери, истакнати активисти на партијата и поддржувачи.

Листата на донатори, со име, презиме и донирана сума, за минатите избори, можете во целост да ја погледнете ТУКА.

Во оваа кампања, според извештајот на СДСМ, партијата има само 11 донатори кои како физички лица донирале 150.000 денари.

Дали партиското раководство уште му верува на СДСМ? Каде се донаторите кои до минатите избори даваа пари за кампања на матичната партија?

Инаку, во својата досегашна кампања, Пендаровски има потрошено 10 милиони денари од џебот на партиските членови, но не дадени како донација, туку земени од партискиот буџет каде членовите на СДСМ плаќаат членарина. Тие луѓе не сакале да донираат директно за кампањата на СДСМ, па од таму нашле друг начин да ги потрошат нивните пари.

Коронавирус