четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 1
home Вести

Дали ќе се повлече еколошката такса поради енергетската криза?

Дали ќе се повлече еколошката такса поради енергетската криза?

Владата не планира да се откаже од новата најавена давачка за граѓаните по основ на еколошка такса, со која се планира поскапување на горивата за 3,5 денари без ДДВ. Предлог законот е во собраниска постапка, и се очекува по завршување на изборниот процес да се најде на разгледување пред пратениците. Со оглед на енергетската криза со која веќе има зголемување на цените на горивата но и на струјата, од Министерството за животна средина велат дека засега не се размислува за одложување или повлекување на овој предлог закон.

„Во моментот нема навестување дека се разгледува можноста за повлекување на предлог измените на Законот за животна средина во кој се предложени надоместоците од нафтените деривати, но тоа не значи дека доколку се процени дека има потреба од ваква интервенција нема да се интервенира. Поднесувач на измените на Законот е Владата. Кога и дали ќе биде прифатен и дали ќе претрпи измени или нема да биде донесен зависи од пратениците“, наведуваат од Министерството за животна средина.

 

Коронавирус