вторник, 21. март 2023. Вести денес: 19
home Вести

„Дали газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, поврзуван со Вице Заев е избеган во САД?“

„Дали газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, поврзуван со Вице Заев е избеган во САД?“

Се погласни се информациите дека газдата на пропаднатата „СВ Инвест“, кој се поврзува со Вице Заев е избеган во САД, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

-Газдата на „СВ Инвест“ Стојан Чифлигароски според документите кои ги доставија до ВМРО-ДПМНЕ свиркачи од врвот на СДСМ е лицето за кое е вршен притисок врз сопствениците на „Рубитон“ да ја отстапат работата во РЕК Битола или ако не сакаат да платат 250.000 евра во кеш на Вице. Јавноста уште нема информации каква е поврзаноста на газдата на „СВ Инвест“ и Вице Заев? Но и зошто Вице нема дадено исказ во ЈО? Од документите се гледа дека целиот државен апарат е ставен во функција на Заеви, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека цел лист од пријавата која МВР првично ја составила недостасува, а ЈО молчи. Го нема Вице, ги нема струмичаните на Заеви.

-Ќе се најде ли маж во МВР што ќе го повика Вице Заев на распит? Веќе се повеќе луѓе од врвот на СДСМ се одважуваат против струмичката криминална екипа на Заеви. Четири години Заеви ја уништуваат Македонија. Четири години власт на Заев, четири години украден живот. Доста е, истакнуваат во своето партиско соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

loading...