сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 58
home Вести

Дали ДИК може да ги спроведе локалните избори во Штип и Пласница?

Дали ДИК може да ги спроведе локалните избори во Штип и Пласница?

Дали ДИК може да ги спроведе локалните избори во Штип и Пласница? На ова прашање одговори Оливер Дерковски. првиот човек на Државната изборна комисија во вестите на Сител.

-ДИК постапува по решение на претседателот на Собранието за распишување на изборите. Ситуацијата е навистина комплицирана меѓутоа ние мораме да постапуваме по тоа што сме го добиле како задача. Минатиот период спроведовме активности, утврдивме роковник течеа дејствијата, истакна тој.

Дерковски оценува дека ситуацијата е јасна, дека состојбата се комплицира со коронавирусот…

Целата негова изјава, погледнете ја на СИТЕЛ

Најнови вести

Коронавирус