понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 148
home Вести

Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз.

Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), покријте ја устата со марамче или превиткан лакт доколку се накашлате или кивнете и секогаш кога сте во можност, користете велосипед или пешачете, посочува министерот во препораките.

Најнови вести

Коронавирус