понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 152
home Вести

Д-р Кокале, педијатар: Драматично ја примив веста дека сум позитивен на Ковид-19

Д-р Кокале, педијатар: Драматично ја примив веста дека сум позитивен на Ковид-19
Педијатар.мк

Два дена после сомнителниот случај почнав да имам лесно покачена температура, главоболки и малаксаност. Имајќи ги предвид симптомите, самоволно се одлучив да направам тест за актуелниот вирус“, објаснува за Педијатар.мк д-р Илбер Кокале, педијатар од Дебар и еден од новозаразените со Ковид-19 во нашата земја.

Д-р Кокале во интервју за Педијатар.мк раскажува кога се посомневал дека може да е заразен со новиот коронавирус, каков е текот на болеста, како се чувствува во моментот и што им порачува на своите колеги во
борбата против Ковид-19.

Д-р Кокале, исто така, има и препораки до родителите околу мерките кои треба да ги преземат за да ги заштитат своите деца од коронавирусот.

Целото интервју може да го прочитате ТУКА.

Коронавирус