четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Цветанова: Апсењето на Бојаџи постариот е истата УДБА-шка метода која беше употребена и за апсењето на Ченто

Цветанова: Апсењето на Бојаџи постариот е истата УДБА-шка метода која беше употребена и за апсењето на Ченто

Соопштението на МВР за апсење на таткото на режисерот Јани Бојаџи е истата УДБА-пка метода која беше употребена и за апсењето на Методи Андонов Ченто пред седумдесеттина години, пишува професорката и поранешен министер за култура, Ганка Цветанова.

„Сетете се дека и Ченто бил уапсен пред својата куќа, а тогашното МВР соопшти дека го уапсиле при обид за бегство во Грција“, потсетува Цветанова.

 

Во образложението за приведувањето на Андони Бојаџи е приведен во рамки на акција за сузбивање криминална група за криумчарење артефакти. Во акцијата беа уапсени 13 лица во неколку градови.

Најнови вести

Коронавирус