среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 47
home Вести

ЦУК ќе поднесе барање до ЕВН, дел од пожарите активирани по искрење на жици

ЦУК ќе поднесе барање до ЕВН, дел од пожарите активирани по искрење на жици

Центарот за управување со кризи ќе достави барање до ЕВН за компанијата да ги провери нивните инсталации.

-Во неколку случаи е утврдено дека пожарот е настанат со искрење на жици на бандери или далекуводи. Искрите паѓаат на земја и опожаруваат. Во кумановскиот регион имаме сведоци кои виделе дека искрење на жици. Пожарот во Богословец е запален по искрење на жици, имаме очевидец кој веднаш отишол на местото, но бил немоќен бидејќи пожарот се шири со многу голема брзина поради сувата вегетација и ветерот кој дува, изјави денеска директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Посочува дека ќе побараат од ЕВН онаму каде ќе добијат ваква пријава да интервенираат.

Локални избори 2021