понеделник, 3. август 2020. Вести денес: 50
home Вести

Црна статистика: Од коронавирус починаа 362 македонски граѓани

Црна статистика: Од коронавирус починаа 362 македонски граѓани

Во последните 24 часа од коронавирус починати се 3 лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 66 и 70 години.

Во ГОБ „8 септември“ почината е пациентка на 63 години по приемот, кај која вирусот е потврден постмортем.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7572, бројката на оздравени пациенти е 3624, на починати е 362, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3586.

Коронавирус