петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 4
home Вести

Црна статистика на првиот ден од новата година: Коронавирусот зеде уште 7 жртви, 414 новозаразени лица

Црна статистика на првиот ден од новата година: Коронавирусот зеде уште 7 жртви, 414 новозаразени лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-187, Куманово-10, Дебар-10, Штип-7, Прилеп-17, Тетово-12, Струга-7, Велес-10, Битола-12, Охрид-28, Кавадарци-24, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-10, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-9, Ресен-7, Неготино-14.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 496 оздравени пациенти од: Скопје-233, Куманово-28, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-17, Струга-16, Велес-13, Битола-17, Охрид-68, Кавадарци-1, Гостивар-17, Гевгелија-9, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Кочани-15, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Берово-5, Виница-1, Свети Николе-10, Кичево-7, Ресен-3 и Неготино-4.

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (81, 69 и 63г), еден од Велес (79г), еден од Битола (70г), еден од Охрид (53г) и еден пациент од Кочани (63г).Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83743, бројката на оздравени пациенти е 61943, на починати е 2510, а бројот на активни случаи изнесува 19290.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36150, активни 11286
• Куманово 4753, активни 519
• Дебар 640, активни 125
• Штип 3311, активни 237
• Прилеп 4248, активни 569
• Тетово 4777, активни 842
• Струга 2045, активни 312
• Велес 2777, активни 478
• Битола 3049, активни 540
• Охрид 2452, активни 536
• Кавадарци 2145, активни 566
• Гостивар 3393, активни 543
• Гевгелија 1170, активни 286 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2316, активни 614
• Крива Паланка 632, активни 126
• Радовиш 625, активни 111
• Крушево 167, активни 74
• Кочани 1604, активни 210
• Пробиштип 449, активни 41
• Демир Хисар 236, активни 37
• Македонски Брод 219, активни 27
• Пехчево 156, активни 32
• Берово 501, активни 48
• Валандово 314, активни 63
• Виница 447, активни 61
• Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 17
• Свети Николе 1043, активни 91
• Кичево 1577, активни 221
• Ресен 651, активни 144
• Неготино 1032, активни 327 (161 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1619 теста се преку: ИЈЗ-374, ЦЈЗ Скопје-66, Авицена-121, Биотек-132, МАНУ -97, Жан Митрев (Филип Втори)-94, Систина со PCR метода -118, лабораторија Лаор –46, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-60, Инфективна клиника-3, ГАК-0, Синлаб-22, Ремедика-7, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -473, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 402.444 тестирања на Ковид -19.

Коронавирус