понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 118
home Вести

ЦК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Власта не направи ништо за младите, општеството оди надоле, време е СДСМ да си замине

ЦК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ: Власта не направи ништо за младите, општеството оди надоле, време е СДСМ да си замине

Централниот комитет на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, денеска одржа редовна седница при што беше разгледена актуелната политичко-економска состојба во Македонија и нејзиниот импакт врз животот на младите.

Членовите ЦК истакнаа дека се што било ветувано од СДСМ пред избори се испоставило како обична лага. Година ипол како СДСМ е на власт, а животот на младите воопшто не е подбрен, напротив е влошен, велат од УМС.

Младите сметаат дека не учествуваат во доволен број во донесувањето на одлуки во општеството и се занемарени од власта.

Членовите на ЦК истакнаа и дека за младите договорот од Преспа за промена на името на државата е правно-политички мртов и дека граѓаните, од кој голем број на млади јасно кажаа дека не го прифаќаат овој договор.

На ЦК беше посочено и дека партијата има голема меѓународна активност, соработката со подмладоците на сестринските партии е на високо ниво, но и со странските фондации како Конрад Аденауер.

Беше посочено и дека власта има креирано лажна слика кај нашите меѓународни партнери, што сега сите гледаме дека е лага.

ЦК на УМС заклучи дека подмладокот на ВМРО-ДПМНЕ е подготвен за евентуални предвремени парламентарни избори кога и истите да се случат.

 

Коронавирус