четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 89
home Вести

Ципрас во вторник доаѓа во Скопје

Ципрас во вторник доаѓа во Скопје

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник на 2 април ќе ја посети земјава, јави дописничката на МИА од Атина.

Делегацијата што ќе ја предводи Ципрас ќе биде пречекана на аеродромот во Скопје, по што следува свечен пречек со високи државни почести на платото на Владата на Република Македонија. Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе имаат билатерална средба, а потоа и зедничка прес-конференција во Владата. Ќе биде одржана и меѓувладина седница.

Предвидено е грчкиот премиер да има средба и со претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Во попладневните часови премиерите Заев и Ципрас ќе учествуваат на бизнис форум.

Грчкиот премиер доаѓа во Скопје и со бизинис делегација што ќе сочинуваат преставници на над 70 големи и средни компании.

Делегацијата е поддржана од грчката компанија за инвестиции и надворешната трговија „Enterprise Greece“, надлежното државно тело, под надзор на Министерството за економија и развој, за привлекување инвестиции во Грција и за промоција на извозот.

 

Најнови вести

Коронавирус