четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Ципрас: Потребно е да се прават храбри чекори

Ципрас: Потребно е да се прават храбри чекори

Премиерот на Грција Алексис Ципрас, домаќин на средбата на западнобалканската четворка, порача вечерва дека регионот Западен Балкан има пред себе една нова, динамична  перспектива, но, дека е потребно и да се има визија и верба во регионот и да се прават храбри чекори , понекогаш, како што рече, и „против електрична енергија”.

– Само со такви чекори можеме да поставиме односи за европски Балкан, демократски Балкан, кој нема да биде загрозен од национализми, фобии, и свртеност кон самите себе, туку ќе биде стабилен и ориентиран кон заедничка соработка, рече тој на заедничката прес-конференција во Солун.

Ципрас потенцира дека оваа година се донесени  значајни одлуки за процесот за прием на Србија и Црна Гора во ЕУ.

– ЕК даде перспектива за прием во 2025 година, но имавме одлука за почеток на пристапните преговори за летото 2019 година, за Албанија и Поранешната Југословенска Република Македонија, под услов позитивно да се реши прашањето за името на таа земја. Важно е тоа да се каже, неопходен е позитивен тон, рече Ципрас по средбата на западнобалканската четворка.

Инаку, во Солун доцна попладнево започна заседание на Советот за соработка на високо ниво меѓу премиерите на Бугарија, Грција и Романија, Бојко Борисов, Алексис Ципрас и Виорика Данчила и претседателот на Србија Александар Вучиќ. (МИА)

Коронавирус