среда, 29. март 2023. Вести денес: 147
home Вести

Ципрас го разобличи Заев: Владата во Скопје лаже, добро знаат дека со договорот никаде не се признава македонска нација!

Ципрас го разобличи Заев: Владата во Скопје лаже, добро знаат дека со договорот никаде не се признава македонска нација!

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го обвини Зоран Заев и неговата владата дека лажат во врска со договорот, потенцирајќи дека се лаги тврдењата на македонската влада дека со договорот бил зачуван македонскиот идентитет и јазик.

Оваа реторика во изминатите месец дена, владата на Заев се обидува насила да ја наметне пред македонската јавност, а сите министри без исклучок како и провладините медиуми се обидуваат да го прикажат поразот како победа, пишува Инфомакс.

-Тие инсистираат во лагата дека Грција прифатила македонска нација и јазик со договорот. Тоа е лага, многу добро знаат дека никаде во договорот не се признава македонска нација. Нема признавање на нацијата,  пишува грчкиот премиер Алексис Ципрас на својот официјален Твитер профил.