понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 25
home Вести

Ципрас дочекан пред Влада, ни трага ни глас од националната химна на Македонија

Ципрас дочекан пред Влада, ни трага ни глас од националната химна на Македонија

Еден од главните пропусти што беше забележан при денешниот пречек на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, пред Владата е тоа што не беше интонирана химната на Република Македонија. Тоа е вообичаена пракса при секоја официјална посета на висок функционер, а освен тоа се даваат и највисоки воени почести, што не беше случај овој пат.

Од Владата велат дека речиси сите протоколарни свечености биле изоставени затоа што доцнел авионот на Ципрас.

 

Коронавирус