понеделник, 2. август 2021. Вести денес: 63
home Вести

Чулев: Очекувам фер и демократски избори, притисоците и поткупот ќе бидат најстрого санкционирани

Чулев: Очекувам фер и демократски избори, притисоците и поткупот ќе бидат најстрого санкционирани

Министерството за внатрешни работи располага со оперативни информации кои говорат дека одредени криминални структури ќе бидат искористени за вршење поткуп и притисок врз гласачите и во таа насока МВР презема соодветни активности на терен, изјави министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во гостување на ТВ Канал 5.

Чулев, сепак, очекува кампањата и изборите да поминат во фер и демократска атмосфера без провокации и нерегуларности.

– Очекувам изборите да бидат фер, мирни и демократски. Ги повикувам граѓаните да се воздржат од било каков поткуп, да не подлегнуваат на провокации од политичките партии или криминалните структури, бидејќи ќе бидат најстрого санкционирани, пардон нема да има, изјави Чулев.

Коронавирус