петок, 29. јули 2022. Вести денес: 123
home Вести

Чулев: Граѓаните се одговорни, совесни и ги почитуваат мерките, стојам на ставот дека шумите и планините треба да останат отворени

Чулев: Граѓаните се одговорни, совесни и ги почитуваат мерките, стојам на ставот дека шумите и планините треба да останат отворени

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку статус на Фејсбук пишува дека на денешната седница на Координативниот штаб во владата уште еднаш го афирмирал својот став дека неопходно е одлуките кои ќе се донесат да не бидат во насока на заострување на мерките за движење.

-Граѓаните се одговорни, совесни и генерално ги почитуваат мерките за ограничување на движењето. Тие се свесни за ризикот кој го носи заразата од Covid 19 и ги применуваат мерките за заштита на своето здравје.
На денешната седница на Координативниот штаб во владата уште еднаш го афирмирав мојот став дека неопходно е одлуките кои ќе се донесат да не бидат во насока на заострување на мерките за движење.
Во таа насока, а во пресрет на продолжениот викенд за 1 мај, сметам дека владата треба да донесе одлука која ќе биде идентична на изминатиот викенд. Секое ограничување кое ќе биде построго и поригирозно негативно ќе се одрази на граѓаните.
И понатаму стојам на ставот дека шумите и планините треба да останат отворени во периодот кога е дозволено движењето за граѓаните, но тие да се користат за рекреирање, а не за групирање на граѓаните.
Апелирам до граѓаните да ги почитуваат одлуките кои се однесуваат на задолжителна употреба на соодветна заштитна опрема, а Министерството за внатрешни работи, односно полициските службеници и понатаму ќе стојат во првите редови во заштита на животот и здравјето на сите нас.

✋ Граѓаните се одговорни, совесни и генерално ги почитуваат мерките за ограничување на движењето. Тие се свесни за…

Gepostet von Наќе Чулев am Montag, 27. April 2020

 

Коронавирус