петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Членовите на ДИК барале дополнителни одговори за мерките за избори од Комисијата за заразни болести

Членовите на ДИК барале дополнителни одговори за мерките за избори од Комисијата за заразни болести

Скопје, 20 мај 2020 (МИА) – Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска присуствувале на еден дел од состанокот на Комисијата за заразни болести на која ги изнеле своите размислувања и поставиле дополнителни прашања во врска со протоколите за избори.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека во следите денови Комисијата ќе одговори на прашањата на членовите на Комисијата, а исто така рече дека тие, односно државата, би можела да одговори на потребата за заштитни мтеријали за изборите имајќи предвид дека станува збор за голема бројка.

– Во однос на заштитни материјали да, навистина имаме голема бројка така што на дел од потребите може да одговориме. Утрово на дел од состанокот, на Комисијата за заразни болести гости беа и членовите на Државната изборна комисија (ДИК). Врз основа на оној протокол што Комисијата го даде имаа допонителни прашања, дополнително нешто што не било превидено и во текот на следните денови Комисијата ќе им одговори, изјави Филипче.

Коронавирус