среда, 7. декември 2022. Вести денес: 177
home Вести

Честитка од Џафери по повод католички Божиќ

Честитка од Џафери по повод католички Божиќ

Претседателот на Собранието Талат Џафери, во негово име и во име на пратениците, упати честитка до граѓаните од католичка вероисповед кои го слават големиот христијански празник Божиќ.

-Соочени со тешката година која ја поминуваме и ние и целиот свет поради пандемијата со КОВИД-19, како луѓе се соочуваме со нашата кревкост и ранливост. Јасно е дека за надминување на овој тежок предизвик и навикнување на наметнатите промени во воспоставените навики и начин на живот потребна е огромна внатрешна, душевна сила и здраво резонирање на состојбата за тоа да се рефлектира и во добро здравје и позитивен дух. Во овие мигови, кога се ближат празниците, секој поединец има исклучително важна улога во ширењето на позитивните мисли на надеж, верба, меѓусебно разбирање и почитување, солидарност, хуманост, пожртвуваност и сплотеност. Со тоа што, сега сплотеноста се практикува на поинаков, виртуелен начин, меѓутоа, убавиот и топол збор, секако си го наоѓа патот до срцето на добронамерните луѓе. Дозволете уште еднаш да Ви го честитам големиот празник – Божиќ, да Ви посакам да имате убави празнични денови, во топлиот семеен круг, во добро здравје, мир, спокој и благосостојба, се наведува во честитката од Џафери.

Qatar 2022