четврток, 3. декември 2020. Вести денес: 133
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ и денес протестира, блокада на три раскрсници, Влада, МНР и министерство за правда

home Вести

Чешка испраќа милион маски за Македонија

Чешка испраќа милион маски за Македонија

Воен авион со донација од Чешката Република денеска треба да слета на скопскиот аеродром.

Секретаријатот за европски прашања информира дека воениот авион со помош за Македонија вчера полетал од Прага, но поради технички причини не слетал во Скопје, по што повторно се вратил во Чешка.

Вицепремиерот Бујар Османи, во улога на Национален координатор на странска помош во земјава, се очекува да ја пречека донацијата – помош за справување со КОВИД – 19 од Република Чешка, што се состои од еден милион маски.

Коронавирус