сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Чаир, Аеродром, Гази Баба на врвот, ова е бројот на активни случаи со коронавирус во скопските општини

Чаир, Аеродром, Гази Баба на врвот, ова е бројот на активни случаи со коронавирус во скопските општини

Во Скопје изминатите 24 часа се регистрирани 40 нови заболени од коронавирусот додека оздравени се 87 пациенти. Министерството за здравство информираше дека од главниот град починат е еден пациент.

Вкупната бројка во Скопје од почетокот на пандемијата се искачи на 5458 од кои активни во моментов се 905.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 127

• Аеродром – 116

• Бутел – 66

• Гази Баба – 118

• Центар – 87

• Карпош – 93

• Сарај – 26

• Кисела Вода – 69

• Ѓорче Петров – 63

• Студеничани – 30

• Шуто Оризари – 47

• Арачиново – 17

• Илинден – 11

• Петровец – 7

• Чучер Сандево – 8

• Сопиште – 10

• Зелениково – 6

• Странец – 3

• Нераспределен – 1