петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

„Чагатај Кабло“ уште една инвестиција на ВМРО-ДПМНЕ со која се фали Заев

„Чагатај Кабло“ уште една инвестиција на ВМРО-ДПМНЕ со која се фали Заев

Зоран Заев и криминалниот картел повторно се фалат со проекти на ВМРО-ДПМНЕ. Инвестицијата на чие отворање денес ќе присуствува Заев е инвестиција која е договорена и донесена во Република Македонија од страна на Владата на ВМРО-ДПМНЕ, а е резултат на успешните економски политики. Договорот за инвестирање на „Чагатај Кабло“ е потпишан на 18 мај 2017 година, од страна на Владата на ВМРО-ДПМНЕ, а е резултат на подолг процес на разговори и преговори, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

-„Чагатај Кабло“ е дојдена и како добавувач на материјали на „Ван Хул“ која пак исто така е изградена во време на ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев и криминалниот картел повеќе од една година немаат ниту една нова инвестиција, а економските параметри се очајни. Раст на БДП немаме, капиталните инвестиции за 7 месеци се едвај 21%, задолжувањето е огромно, а стандардот на граѓаните се помал. Единствена светла точка се инвестициите на ВМРО-ДПМНЕ. Повеќе од една година откако СДСМ е на власт уште се влече на проектите и делата на ВМРО-ДПМНЕ, стои во соопштението и се додава:

„Успешните економски мерки кои ги имплементира Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се препознаени од целиот западен свет, а резултираа со инвестиции на десетици мултинационални компании и десетина илјади нови работни места. Мерките кои Заев ги напаѓаше од опозиција сега ги презентира како свои и се фали на секаде низ светот. Зоран Заев и СДСМ повеќе од година дена немаат направено ниту еден проект, тие само ја разградуваат државата и ја уништуваат иднината на генерациите кои доаѓаат. Зоран Заев и СДСМ мора да си заминат“.