четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Цената на јаболката е 0,5 денари за килограм- ова е одговорот на јаболкарите (ВИДЕО)

Цената на јаболката е 0,5 денари за килограм- ова е одговорот на јаболкарите (ВИДЕО)

По катастрофалните услови во кои се одвива откупот на овогодинешната реколта на јаболката во цела држава, а особено во преспанско-ресенскиот регион каде оваа овошка е најмногу застапена, револтот на јаболкарите е огромен.

Пазарната цена на килограм јаболка изнесува пола дена за еден килограм.

Јаболкарите револтирани ги сечат дрвјата.

Коронавирус