петок, 18. септември 2020. Вести денес: 119
home Вести

Царовска призна: Ако не ги намалиме пензиите, ќе треба да се покачи старосната граница

Царовска призна: Ако не ги намалиме пензиите, ќе треба да се покачи старосната граница

На денешната прес-конфереренција во Владата, до министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска беше упатено прашање зошто е тргната минималната плата како еден од индикаторите за пресметка на усогласувањето на пензиите?

-За да не мора да ја поместиме старосната граница на 67 и за да не мора сосема да ги замрзнеме пензиите, истакна Царовска.

Имено пред СДСМ да ја превземе власта, односно во нивната програма за живот 2016 стои ветување дека ќе воведат можност за предвремено пензионирање до максимум 5 години.

 

Коронавирус