четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 147
home Вести

Царовска откри дали распустот на учениците ќе почне порано

Царовска откри дали распустот на учениците ќе почне порано

Mинистерката за образование и наука, Мила Царовска, вели дека нема причина за зимскиот распуст да почне порано, бидејќи засега нема драстичен раст на бројките на позитивни наставници и ученици во училиштата.

Ова го кажа Царовска во вечерашното гостување на Телевизија 24. Таа додаде дека за да има логика да се скрати наставата и распустот да почне порано, треба да се приложат аргументи.

„Зошто дополнително би им скратиле настава на учениците, којашто во континуитет се одвива, без да има ескалација на заразени во училиштата. Под 1 процент од вкупниот број на наставници се позитивни, а помалку од 0,06 проценти од учениците. Тоа укажува дека согласно планот по кој се одвива наставата од први октомври, наставата треба да продолжи, се додека состојбата не се промени драстично“, рече Царовска.

Според последниот извештај бројката на активни случаи на наставници кои биле со физичко присуство на настава е 280. Царовска ги негираше тврдењата на СОНК дека во моментот има над 1 000 заразени наставници.

Најнови вести

Коронавирус