вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 180
home Вести

Царинска управа ќе се освежува со кисела вода за 8 илјади евра

Царинска управа ќе се освежува со кисела вода за 8 илјади евра

На официјалнта страна на јавни набавки објавен е оглас од страна на Царинска управа во кој Царинска управа ќе набавува прехрамбени продукти пијалаци кисела вода во износ од  над 500.000 денари.

Имено, власта во повеќе наврати ветуваше дека ќе нема непотребни трошење се со цел државата да не се задолжува дополнително но тоа не  е случај. Досега во јавноста излегоа огромен број на скандали за непродуктивни трошоци кои ги прават токму министерствата и институциите.

Ова не е прв пат институциите  и министерства да трошат пари за луксузирање и несовесно и  недомаќински да се однесувааат со средставата кои ги имаат на располагање. Експертската јавност вели дека ваквото несовесно однесување  со парите на граѓаните не остава добар впечаток ниту кај граѓаните ниту во јавноста.

Познавачите  велат дека непродуктивните трошења на министерствата се недозвиливи во време на економска криза и на енормни задолжувања. Критичарите коментираат дека власта и оние кои ги водат институциите воопшто сериозно и одговорно не се однесуваат со парите на граѓаните.

Најнови вести

Локални избори 2021