понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 28
home Вести

Бутарис: Заев ми рече дека ќе ги промени имињата на аеродромот и на улиците

Бутарис: Заев ми рече дека ќе ги промени имињата на аеродромот и на улиците

Според солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, на неодамнешната средба во Солун македонскиот премиер, Зоран Заев, му ветил дека ќе ги смени името на аеродромот и таблите на улиците.

„Прашањето за името излезе од колосек, чисто поради глупостите на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги смени таблите на улиците“, објасни солунскиот градоначалник за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ.

Воедно, тој изјави дека е Македонец, а ги пренесе и впечатоците и од приватната посета на Солун на македонскиот премиер.

„Поради потеклото, не постои поголем Македонец од мене. Моето потекло и моето воспитување кажуваат сè“, изјави градоначалникот на Солун во интервјуто за радиото.

За прашањето за името, Бутарис коментирал дека излегло од колосек поради глупоста на политичарите.

Коронавирус