четврток, 28. октомври 2021. Вести денес: 53
home Вести

Бугарија ги повлекува рестрикциите, ова се условите за патување на македонските државјани

Бугарија ги повлекува рестрикциите, ова се условите за патување на македонските државјани

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на својот Фејсбук-профил информираше дека од утре Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување на македонските државјани на нејзина територија.

-Со последната одлука, Северна Македонија од црвена е преместена во портокалова зона, пишува Османи.

Забраната се укинува за сите кои имаат сертификат за вакцинација, со поминати 14 дена од втора примена доза, сертификат за прележан Ковид, што важи од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување или негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа. (МИА)

Локални избори 2021