сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 60
home Вести

Бугари ќе бдеат за прием на Македонија во ЕУ

Бугари ќе бдеат за прием на Македонија во ЕУ

Бдеење пред Француската амбасада во Софија се организира на Фејсбук, по одлуката на Париз да го стопира процесот на почнување преговори со Македонија со Европската унија, пренесува Офњуз.

Бдеењето е закажано за утре, 21 октомври од 18:30 часот по локално време. Настанот на Фејсбук го регистрирал скулпторот Андреј Врабчев, но според неговите зборови, организатори се интелектуалци, кои излегоа со изјава за рамковната позиција на Бугарија, која беше донесена од Владата неколку дена пред Самитот во Брисел.

Коронавирус