среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 100
home Вести

Бројот за починати и заразени станува алармантен, власта глува: Коронавирусот продолжува да се шири и да зема жртви од Македонија

Бројот за починати и заразени станува алармантен, власта глува: Коронавирусот продолжува да се шири и да зема жртви од Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од: Скопје-32, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-7, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Гостивар-1, Гевгелија-15, Струмица-5, Крива Паланка-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Пехчево-5, Берово-2, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1.

Во болнички услови се починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17200, бројката на оздравени пациенти е 14312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2176.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчерашните, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 6739, активни 625

•Куманово 1713, активни 176

•Дебар 282, активни 41

•Штип 1239, активни 53

•Прилеп 643, активни 124

•Тетово 1405, активни 176

•Струга 660, активни 64

•Велес 313, активни 35

•Битола 285, активни 62

•Охрид 416, активни 51

•Кавадарци 222, активни 37

•Гостивар 918, активни 107

•Гевгелија 115, активни 49 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 204, активни 130

•Крива Паланка 102, активни 27

•Радовиш 74, активни 22

•Крушево 20, активни 3

•Кочани 304, активни 128

•Пробиштип 107, активни 19

•Демир Хисар 61, активни 2

•Македонски Брод 92, активни 13

•Пехчево 42, активни 3

•Берово 91, активни 29

•Валандово 24, активни 15

•Виница 103, активни 26

•Делчево 154, активни 83 (33 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 24, активни 2

•Свети Николе 322, активни 22

•Кичево 315, активни 36

•Ресен 162, активни 14

•Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1630 теста се преку: ИЈЗ-492, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-418,  Биотек-147, МАНУ -100, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -117, лабораторија Лаор –23, Судска медицина-17, ЦЈЗ Битола-51, Инфективна клиника-3, ГАК-14, Синлаб-26, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 181.034 тестирања на Ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца  и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се 41 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 153, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 68

•Гази Баба – 74

•Аеродром – 93

•Карпош – 71

•Центар – 89

•Кисела Вода – 64

•Ѓорче Петров – 36

•Бутел – 33

•Шуто Оризари – 16

•Студеничани – 10

•Сарај – 14

•Арачиново – 8

•Илинден – 23

•Сопиште – 3

•Чучер Сандево – 5

•Петровец – 7

•Зелениково – 1

•Странец – 9

•Нераспределен-1

Коронавирус