вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Бројот на заразени надмина 16.000, коронавирусот зема 668 жртви од Македонија

Бројот на заразени надмина 16.000, коронавирусот зема 668 жртви од Македонија

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088,  бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 6406, активни 526

•Куманово 1628, активни 200

•Дебар 271, активни 38

•Штип 1214, активни 68

•Прилеп 574, активни 125

•Тетово 1325, активни 126

•Струга 633, активни 65

•Велес 295, активни 22

•Битола 253, активни 51

•Охрид 398, активни 54

•Кавадарци 207, активни 31

•Гостивар 865, активни 87

•Гевгелија 92, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 130, активни 66

•Крива Паланка 86, активни 36

•Радовиш 54, активни 11

•Крушево 18, активни 2

•Кочани 202, активни 60

•Пробиштип 98, активни 19

•Демир Хисар 61, активни 2

•Македонски Брод 86, активни 11

•Пехчево 42, активни 21

•Берово 74, активни 24

•Валандово 13, активни 4

•Виница 96, активни 28

•Делчево 135, активни 76 (28 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 24, активни 4

•Свети Николе 310, активни 19

•Кичево 294, активни 28

•Ресен 155, активни 8

•Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Најнови вести

Локални избори 2021