понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 148
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е загрижувачки, дознајте колку заразени има во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е загрижувачки, дознајте колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 123.491, бројката на оздравени пациенти е 103.374, на починати е 3.574, а бројот на активни случаи изнесува 16.543.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 55184, активни 8362

Прилеп 6715, активни 988

Куманово 6451, активни 664

Тетово 6106, активни 508

Гостивар 4342, активни 406

Кавадарци 4240, активни 677

Велес 4198, активни 573

Битола 4113, активни 549

Штип 4088, активни 353

Охрид 3932, активни 616

Струмица 3125, активни 294

Струга 2600, активни 166

Кочани 2148, активни 210

Кичево 1922, активни 123

Неготино 1826, активни 422

Гевгелија 1689, активни 334

Свети Николе 1225, активни 96

Крива Паланка 1029, активни 101

Ресен 957, активни 143

Радовиш 859, активни 98

Дебар 826, активни 31

Делчево 824, активни 91

Берово 792, активни 107

Пробиштип 658, активни 83

Виница 576, активни 48

Валандово 480, активни 82

Крушево 421, активни 134

Богданци 384, активни 67

Демир Капија 336, активни 77

Кратово 320, активни 27

Демир Хисар 320, активни 48

Македонски Брод 286, активни 32

Пехчево 215, активни 19

Македонска Каменица 198, активни 5

Дојран 106, активни 9

Најнови вести

Коронавирус