среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е огромен, дознајте колку заразени има во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е огромен, дознајте колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 130.022, бројката на оздравени пациенти е 106.979, на починати е 3.781, а бројот на активни случаи изнесува 19.262.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 58218, активни 9654

Прилеп 7061, активни 1078

Куманово 6860, активни 870

Тетово 6329, активни 611

Гостивар 4548, активни 489

Велес 4486, активни 696

Кавадарци 4451, активни 721

Битола 4419, активни 745

Штип 4271, активни 439

Охрид 4130, активни 750

Струмица 3254, активни 338

Струга 2678, активни 225

Кочани 2244, активни 237

Кичево 2011, активни 178

Неготино 1932, активни 395

Гевгелија 1827, активни 384

Свети Николе 1267, активни 119

Крива Паланка 1070, активни 105

Ресен 1001, активни 159

Радовиш 901, активни 114

Дебар 859, активни 55

Делчево 842, активни 88

Берово 843, активни 117

Пробиштип 695, активни 102

Виница 611, активни 72

Валандово 515, активни 82

Најнови вести

Локални избори 2021