вторник, 2. март 2021. Вести денес: 7
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 9199, дознајте колку заразени има во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е 9199, дознајте колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90717, бројката на оздравени пациенти е 78727, на починати е 2791, а бројот на активни случаи изнесува 9199.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 39462, активни 5145
  • Куманово 5113, активни 377
  • Тетово 5032, активни 373
  • Прилеп 4522, активни 212
  • Гостивар 3577, активни 220
  • Штип 3476, активни 143
  • Битола 3188, активни 159
  • Велес 3011, активни 241
  • Охрид 2723, активни 351
  • Струмица 2506, активни 287
  • Кавадарци 2472, активни 313
  • Струга 2175, активни 141
  • Кочани 1714, активни 87
  • Кичево 1694, активни 129
  • Свети Николе 1067, активни 35
  • Гевгелија 970, активни 95
  • Неготино 953, активни 109
  • Дебар 741, активни 108
  • Ресен 727, активни 104
  • Крива Паланка 713, активни 56
  • Радовиш 685, активни 40
  • Берово 577, активни 49
  • Делчево 559, активни 164
  • Пробиштип 500, активни 40
  • Виница 482, активни 32
  • Валандово 325, активни 12
  • Демир Хисар 242, активни 8
  • Македонски Брод 240, активни 10
  • Богданци 222, активни 30
  • Кратово 215, активни 17
  • Крушево 200, активни 29
  • Македонска Каменица 190, активни 36
  • Демир Капија 182, активни 28
  • Пехчево 180, активни 13
  • Дојран 82, активни 6

Коронавирус