среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 52
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 8.659, дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е 8.659, дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.110, бројката на оздравени пациенти е 94.275, на починати е 3.176, а бројот на активни случаи изнесува 8.659.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (нови) -Активни случаи (вкупно)

Скопје 360, активни 3988

Куманово 51, активни 349

Прилеп 66, активни 704

Тетово 26, активни 254

Гостивар 18, активни 159

Штип 12, активни 105

Велес 30, активни 243

Кавадарци 44, активни 539

Битола 9, активни 188

Охрид 25, активни 428

Струмица 33, активни 182

Струга 5, активни 168

Кочани 16, активни 100

Кичево 6, активни 44

Неготино 54, активни 305

Гевгелија 22, активни 255

Свети Николе 2, активни 21

Крива Паланка 20, активни 126

Ресен 4, активни 50

Дебар, активни 17

Делчево, активни 65

Радовиш, активни 10

Берово 2, активни 28

Пробиштип 6, активни 37

Виница, активни 23

Валандово 3, активни 35

Крушево 8, активни 81

Богданци 11, активни 62

Кратово 2, активни 26

Демир Хисар 3, активни 25

Македонски Брод 1, активни 5

Демир Капија 4, активни 30

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1

 

Коронавирус