понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 136
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 6.223, дознајте колку заразени има во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е 6.223, дознајте колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42174, активни 2876
Куманово 5343, активни 236
Тетово 5248, активни 213
Прилеп 4783, активни 267
Гостивар 3694, активни 129
Штип 3559, активни 78
Битола 3310, активни 133
Велес 3259, активни 228
Охрид 3012, активни 369
Кавадарци 2897, активни 398
Струмица 2611, активни 147
Струга 2307, активни 163
Кочани 1769, активни 54
Кичево 1746, активни 76
Свети Николе 1097, активни 25
Гевгелија 1067, активни 101
Неготино 1029, активни 78
Дебар 777, активни 53
Ресен 772, активни 64
Крива Паланка 756, активни 41
Радовиш 737, активни 46
Делчево 694, активни 207
Берово 618, активни 35
Пробиштип 519, активни 18
Виница 503, активни 26
Валандово 334, активни 11
Демир Хисар 255, активни 10
Македонски Брод 249, активни 10
Кратово 249, активни 25
Богданци 228, активни 6
Крушево 229, активни 39
Демир Капија 226, активни 41
Македонска Каменица 192, активни 4
Пехчево 183, активни 4
Дојран 92, активни 12

Најнови вести

ЕУРО 2020

Македонија