среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 146
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 21.910 – дознајте колку заразени има во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е 21.910 – дознајте колку заразени има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75597, бројката на оздравени пациенти е 51493, на починати е 2194, а бројот на активни случаи изнесува 21910.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 32642, активни 11566
• Куманово 4353, активни 619
• Дебар 575, активни 170
• Штип 3110, активни 413
• Прилеп 3776, активни 886
• Тетово 4485, активни 1012
• Струга 1832, активни 465
• Велес 2508, активни 652
• Битола 2730, активни 826
• Охрид 2108, активни 610
• Кавадарци 1777, активни 623
• Гостивар 3145, активни 770
• Гевгелија 988, активни 301 (69 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 168 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2067, активни 594
• Крива Паланка 535, активни 119
• Радовиш 542, активни 131
• Крушево 151, активни 71
• Кочани 1466, активни 265
• Пробиштип 416, активни 64
• Демир Хисар 224, активни 45
• Македонски Брод 202, активни 32
• Пехчево 122, активни 21
• Берово 456, активни 97
• Валандово 256, активни 54
• Виница 419, активни 105
• Делчево 628, активни 304 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 176, активни 27
• Свети Николе 989, активни 179
• Кичево 1476, активни 350
• Ресен 574, активни 171
• Неготино 869, активни 368 (136 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Локални избори 2021