сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 132
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 21.579 – каква е состојбата во секој град?

Бројот на активни случаи со коронавирус е 21.579 – каква е состојбата во секој град?

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69954, бројката на оздравени пациенти е 46352, на починати е 2023, а бројот на активни случаи изнесува 21579.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 30273, активни 10886
 • Куманово 4113, активни 655
 • Дебар 525, активни 139
 • Штип 2943, активни 476
 • Прилеп 3470, активни 961
 • Тетово 4226, активни 1024
 • Струга 1670, активни 418
 • Велес 2299, активни 694
 • Битола 2468, активни 879
 • Охрид 1888, активни 558
 • Кавадарци 1536, активни 584
 • Гостивар 2947, активни 916
 • Гевгелија 863, активни 268 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 150 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1907, активни 592
 • Крива Паланка 498, активни 136
 • Радовиш 491, активни 128
 • Крушево 148, активни 18
 • Кочани 1352, активни 250
 • Пробиштип 391, активни 77
 • Демир Хисар 212, активни 54
 • Македонски Брод 189, активни 40
 • Пехчево 113, активни 19
 • Берово 436, активни 119
 • Валандово 238, активни 56
 • Виница 405, активни 128
 • Делчево 568, активни 290 (162 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 171, активни 42
 • Свети Николе 935, активни 209
 • Кичево 1385, активни 401
 • Ресен 536, активни 199
 • Неготино 758, активни 363 (114 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Најнови вести

Локални избори 2021