вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 80
home Вести

Бројот на активни случаи со коронавирус е 20.313 – дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Бројот на активни случаи со коронавирус е 20.313 – дознајте колку од нив живеат во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80896, бројката на оздравени пациенти е 58182, на починати е 2401, а бројот на активни случаи изнесува 20313.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34919, активни 11553
• Куманово 4605, активни 566
• Дебар 605, активни 129
• Штип 3240, активни 317
• Прилеп 4077, активни 641
• Тетово 4686, активни 933
• Струга 1972, активни 347
• Велес 2680, активни 529
• Битола 2947, активни 624
• Охрид 2322, активни 574
• Кавадарци 2010, активни 572
• Гостивар 3323, активни 619
• Гевгелија 1112, активни 301 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 188 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2238, активни 636
• Крива Паланка 590, активни 118
• Радовиш 598, активни 128
• Крушево 160, активни 70
• Кочани 1569, активни 253
• Пробиштип 440, активни 49
• Демир Хисар 231, активни 40
• Македонски Брод 210, активни 30
• Пехчево 137, активни 20
• Берово 485, активни 54
• Валандово 296, активни 67
• Виница 438, активни 67
• Делчево 662, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 189, активни 22
• Свети Николе 1030, активни 128
• Кичево 1545, активни 257
• Ресен 617, активни 134
• Неготино 963, активни 329 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Qatar 2022