среда, 3. август 2022. Вести денес: 102
home Вести

Бројот на активни случаи е голем, дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Бројот на активни случаи е голем, дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.121.690 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 329.172, бројот на оздравени пациенти е 315.675, на починати е 9.381, а бројот на активни случаи изнесува 4.116

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155411, Активни   1725
Куманово    17538, Активни    204
Битола      16934, Активни    298
Прилеп      14905, Активни    189
Тетово      14060, Активни    156
Кавадарци   11452, Активни    201
Велес 10374, Активни    120
Гостивар    9954, Активни     120
Охрид 9637, Активни     203
Струмица    8477, Активни     126
Штип  8441, Активни     98
Кичево      5896, Активни     72
Кочани      5291, Активни     48
Струга      4972, Активни     99
Гевгелија   4602, Активни     56
Неготино    3919, Активни     57
Ресен 2908, Активни     52
Свети Николе      2718, Активни     23
Радовиш     2667, Активни     56
Крива Паланка     2535, Активни     28
Делчево     2017, Активни     3
Дебар 1751, Активни     36
Берово      1737, Активни     15
Валандово   1554, Активни     17
Виница      1419, Активни     16
Пробиштип   1291, Активни     5
Богданци    1051, Активни     11
Кратово     1034, Активни, Активни  24
Крушево     976, Активни      22
Демир Хисар 891, Активни      22
Македонски Брод   771, Активни      9
Демир Капија      606, Активни      2
Македонска Каменица     527, Активни      1
Пехчево     494, Активни      1
Дојран      362, Активни      1.

Коронавирус