петок, 14. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Бројките на заразени паѓаат, на починати високи – ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ ПО ГРАДОВИ

Бројките на заразени паѓаат, на починати високи – ЕВЕ ГИ ДЕТАЛИТЕ ПО ГРАДОВИ

Во изминатите четири дена бројот на активни случаи е намален од 15.013 на 14.276 случаи.

Во истиот период, регистрирани се вкупно 1.117 новозаболени, а 1.843 оздравени. Вчера се регистрирани 105 новозаболени и 403 оздравени пациенти, откако на 1 мај имаше 214 новозаболени и 205 оздравени, на 30 април 365 новозаболени и 594 оздравени и на 29 април 433 новозаболени и 641 оздравени.

Ограничувањето на движењето продолжува од вчера од 21 часот до 05 часот следниот ден, откако православните верници го празнуваа Велигден втора година во услови на пандемија, но без полициски час и со почувањето на мерките за заштита-носење маска и држење дистанца.

Согласно одлуката на Владата од 27 април, полицискиот час ќе биде на сила до 15 мај, со исклучок за Рамазан Бајрам, односно нема да важи на 12 кон 13 мај.

На инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 1 102 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Од нив, на инфективните одделенија во земјава се лекуваат 637 пациенти, додека во ковид центрите во Скопје 465 лица.

Од Министерството, нагласуваат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород, како и дека имаат увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 67459, активни 6514

Куманово 8558, активни 1033

Прилеп 8180, активни 621

Тетово 7123, активни 540

Битола 6166, активни 910

Велес 5409, активни 495

Гостивар 5120, активни 342

Кавадарци 5115, активни 364

Штип 4895, активни 343

Охрид 4915, активни 455

Струмица 4017, активни 478

Струга 2943, активни 155

Кочани 2727, активни 207

Кичево 2475, активни 255

Гевгелија 2177, активни 224

Неготино 2159, активни 184

Свети Николе 1493, активни 113

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1211, активни 192

Радовиш 1090, активни 96

Берово 1015, активни 47

Делчево 952, активни 84

Дебар 931, активни 37

Виница 824, активни 128

Пробиштип 774, активни 31

Валандово 660, активни 56

Богданци 491, активни 60

Крушево 481, активни 98

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 67

Кратово 353, активни 6

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 17

Македонска Каменица 233, активни 16

Дојран 132, активни 6

Коронавирус