понеделник, 10. мај 2021. Вести денес: 0
home Вести

Бројките на активни случаи по градови се загрижувачки – проверете колку заразени има во вашиот град

Бројките на активни случаи по градови се загрижувачки – проверете колку заразени има во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 587.546 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 118.736, бројката на оздравени пациенти е 100.250, на починати е 3.448, а бројот на активни случаи изнесува 15.038.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 52851, активни 7736
Прилеп 6457, активни 953
Куманово 6214, активни 538
Тетово 5971, активни 445
Гостивар 4223, активни 376
Кавадарци 4071, активни 626
Штип 3956, активни 271
Велес 3980, активни 452
Битола 3934, активни 452
Охрид 3762, активни 553
Струмица 3021, активни 256
Струга 2559, активни 162
Кочани 2083, активни 209
Кичево 1876, активни 90
Неготино 1750, активни 432
Гевгелија 1592, активни 333
Свети Николе 1182, активни 62
Крива Паланка 1010, активни 140
Ресен 927, активни 122
Дебар 814, активни 20
Радовиш 829, активни 80
Делчево 794, активни 66
Берово 749, активни 85
Пробиштип 628, активни 70
Виница 556, активни 32
Валандово 461, активни 85
Крушево 403, активни 128
Богданци 367, активни 72
Кратово 307, активни 23
Демир Хисар 312, активни 45
Демир Капија 321, активни 78
Македонски Брод 270, активни 18
Пехчево 205, активни 15
Македонска Каменица 195, активни 3
Дојран 106, активни 10

Коронавирус