четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 157
home Вести

БРОЈКАТА РАСТЕ: Нови 54 случаи на коронавирусот во Македонија

БРОЈКАТА РАСТЕ: Нови 54 случаи на коронавирусот во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 16, Тетово – 9, Битола и Дебар – по 6, Куманово – 5, Кочани – 3, Гостивар и Струмица – по 2, Прилеп, Кавадарци, Охрид, Радовиш и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 3, Кочани и Гостивар – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.764 тестови преку: ИЈЗ-108, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–21, ЦЈЗ Куманово–27, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-165, Биотек-144, Систина-86, лабораторија Лаор-410, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност–24, Генеа–3, Никоб лаб-743, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.714.

Досега во земјата се направени вкупно 966.813 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.225 бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени ( Вкупно )                  Активни случаи (вкупно)

Скопје        68858                                 139

Куманово 8928                                      46

Прилеп     8338                                       10

Тетово        7411                                     106

Битола       6321                                      11

Велес          5479                                          5

Гостивар  5212                                        23

Кавадарци 5157                                        2

Охрид 5026                                               7

Штип 4964                                                3

Струмица 4134                                         8

Струга 2986                                               5

Кочани 2799                                             6

Кичево 2609                                           10

Гевгелија 2196                                           1

Неготино 2184                                          0

Свети Николе 1526                                  1

Ресен 1234                                                  0

Крива Паланка 1227                               0

Радовиш 1163                                            2

Берово 1032                                               0

Делчево 974                                               1

Дебар 955                                                  11

Виница 886                                               0

Пробиштип 789                                       0

Валандово 671                                          4

Богданци 494                                           0

Крушево 490                                            0

Демир Хисар 400                                   0

Демир Капија 396                                  0

Кратово 377                                              0

Македонски Брод 359                           0

Пехчево 269                                             0

Македонска Каменица 249                 0

Дојран 132                                                0

Вкупно 156225                                     401

Најнови вести

Коронавирус