четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 75
home Вести

Братот на судијката Весна Димишкова сведочеше во „Рекет“

Братот на судијката Весна Димишкова сведочеше во „Рекет“

Пред Кривичниот суд денеска на судењето за „Рекет“ сведочеше Васил Димишков, брат на судијата на претходна постапка Весна Димишкова, која му одреди притвор на осомничениот во „Империја“ Орце Камчев, а за кого тој и сопругата Ана сведочеа дека наводно ги рекетирал за да им помогне преку сестра му.

Димишков, кој беше повикан како сведок на одбраната, кажа сосема обратна ситуација, дека Камчев првин преку Зоран Милевски, а потоа и преку сопругата Ана Камчева, инсистирале да го ангажираат како бранител, за неговата сестра автоматски да биде изземена од „Империја“.

Димишков бил правен застапник на „Стопанска банка Битола“ и со Владимир Ефтимовски, директор во банката, летото 2018 година контактирале неколку пати.

„Бев ангажиран од банката како нивни правен застапник. Летото 2018 година банката имаше поголем предмет за измама од клиент кој не враќаше кредит. Се подготвувавме да поднесеме кривична пријава. Ефтимовски ми рече дека и Камчев сакал да се види со мене за овој предмет и оти инсистирал. Реков во ред. Ми кажа да појдам во канцеларијата на Камчев во комплексот на ‘Систина’. Дотогаш не сум бил кај Камчев. Кога отидов кај него, го извади неговиот телефон, ми покажа фотографии од документи. Видов наредба со потпис на судијата Весна Димишкова, мојата сестра, која е судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје“, одговараше Димишков на директни прашања на одбраната.

Таа средба завршила со заклучок сведокот, како што тврди, сепак да направи пресметки за неговиот ангажман колку би чинел.

„По некој ден, кога направив анализа, им ги видов намерите. Може не сум бил во право, но сметав дека сакаат да ме ангажираат за бранител за да ме искористат, за мојата сестра по сила на законот да биде изземена од предметот ‘Империја’ како судија на претходна постапка“, рече во сведочењето братот на Димишкова.

„Затоа на Милевски, кој дојде да ме праша за сума, му кажав многу висока, која знаев дека за нив нема да биде прифатлива. Така испадна, откако му ја кажав на Милевски сумата, никогаш повеќе не се јавија“, тврди сведокот, чија сестра сѐ уште е судијка на претходна постапка во „Империја“ и не му го враќа пасошот.

Повеќе прочитајте на СДК.мк.

Најнови вести

Коронавирус