петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 23
home Вести

Бошњаците од Македонија со подршка за Силјановска Давкова

Бошњаците од Македонија со подршка за Силјановска Давкова

Интегрален текст од соопштението на Демократско Бошњачката партија

Почитувани грагјани на Р.Македонија се близи 5 мај, денот кога секој од нас по свое лицно убедуванје треба да донесе многу знацајна и вазна одлука,одлука по кој пат кје се двизи насата дрзава.Сите ние треба да го дафеме својот глас за еден од двајцата кандидати Стево Пендаровски или Гордана Силјановска.

Почитувани граѓани, иако од СДСМ на големо се славеше веста дека добивме датум за почеток на преговори со ЕУ, која вест за зал беше невистинита и беше само обична манипулација со граѓаните заради партиски интереси.

Втора година по ред нема дата за поцеток на преговори (иако на митинзите го лазат народот дека ова лето кје го добиеме) бидејки земјите од европската ЕУ јасно и недвосмислено му кажаа на Заев дека без суштински реформи,во економијата,образованието, владеенјето на правото, здравството, корупцијата, непотизмот и обемната и неефикасна администрација нема добивање на дата за почеток за преговори со ЕУ.

Да се вратиме малку наназад и да се присетиме на кој начин се изгласа капитуланскиот Преспански Договор со Грција, на кој начин и со какви невидени уцени, притисоци и поткуп на пратениците за да гласаат за отваранје и промена на уставот на Р.Македонија.

Владата на СДСМ не донесе ниту една реформа, не изгради ниту еден метар пат, не донесе ниту една странска инвестиција а граѓаните мака мачат да презивеат од 1до1, се е повеќе сиромаштија и се повеќе граѓани ја напуштаат нашата татковина. Безправна дрзава нема ниту реформи ниту добра економија ниту просперитет за сите граѓани.

Многу пати сум кажал и сега ќе повторам: Се што започнува со лага, со лага и завршува.. а невистината е лајт мотивот на врхушката на СДС, кои го молат бога да не се добие дата за преговори како би можеле и понатаму да се богатат на грбот и маката на сите граѓани на Р.Македонија. Глумат некоиси реформатори и душегрижници на својот народ, а главна цел им е нивното незаконско богатење и распрачување на сето она што е стекнато пред нивното доаѓање на власт.

Почитувани граѓани на Р.М знам дека секој од вас ќе гласа по свое лично убедување и дека секој од Вас кој глуми патриот лажејќи го својот народ. Време е државата да тргне по правиот пат, вистинскиот пат, пат кој ќе води за доброто на сите нас без разлика на верската, етницката или политичката приоадбост, пат проткаен со право и правна дрзава, пат до кој секој од нас ќе биде горд, пат на вистината а не на лагата и пат за подобро утре за секој од нас и нашите поколенија, затоа треба на 5 мај масовно,сите ние (Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци, Власи, Роми, Торбеши, Египјани и останати) да излеземе и да гласаме  будејќи се работи за нашата единствена татковина Р.Македонија.

Почитувани граѓани сите ние знаеме дека со гласањето за Гордана Силјановска-Давкова својот глас го даваме за владеење на правото и правната држава. Со заокружување на бројот 2 го враќаме владеењето на правото во Р.Македонија.

На крај би сакал да ја искористам можноста на сите граѓани од муслиманска вероисповест да им посакам со леснотија да го испостат светиот месец Рамазан, месец кој ги чисти нашите гревови и во кој месец со нашите молитви и нашиот пост сме му најблиски на нашиот створител.

Коронавирус