недела, 4. декември 2022. Вести денес: 54
home Вести

Боров четник и се заканува да ја уништи шумата на Водно – Шилегов мува не го лази

Боров четник и се заканува да ја уништи шумата на Водно – Шилегов мува не го лази

Молецот боров четник и се заканува да ја уништи шумата Водно, потенцираат граѓаните кои ни се обратија и до нашата редакција.

Имено граѓани од повеќе здруженија за спас на планината Водно до нашата редакција испратија апел до градот Скопје да започне авионско прскање на шумата со цел зачувување на боровите дрва кои речиси се уништуваат по наездата на овие молци.

Тие се обратиле и до градот Скопје кој топката ја префрлил кон Факултетот за шумарство и земјоделство од каде исто така не преземаат ништо, за да на крајот како што велат тие, останеме без шумата Водно.

-Жално е што ќе дозволиме Водно да ни се уништи и толкав број на борови дрва да ни се исушат поради негрижата на градскиот татко ако може така да го наречам Петре Шилегов, вели граѓанинот кој ни се обрати телефонски.

Инаку боров четник е молец т.е гасеница која буквално може да уништи цела шума доколку се „здружат“ повеќе на едно место. Иако боровите се најподлежни на гасениците и другите дрвја како што е аришот исто така е ранлив на овие најголеми непријатели на природата.

Најнови вести

Коронавирус