среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Борисов: Македонците треба уште да зреат за датум

Борисов: Македонците треба уште да зреат за датум

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Брисел изјави дека Македонците треба уште да зреат за да добијат датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, јавувааѕ бугарските медиуми.

На новинарско прашање за одлагањето на датумот тој одговорил:

-Тие имаат уште многу работи да поправат. Да не ме разберат погрешно, но додека се споро дали Гоце Делчев е Бугарин, дали е Бугарин-таа малопродажба на едни херои, кои реално се бореле за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, и најубавите песни се поврзани со нив…И опозицијата постајно ќе ме потпрашува што прави комисијата…Нека созреат. Не можам тоа да го дозволам. Бугарија стори се и тие се вивнаа кон небото. Сега тие требало да прават компромиси во комисијата и антибугарска реторика!

Коронавирус