понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 21
home Вести

Боки 13-ка ќе се кандидира за претседател на СДСМ на конгресот кој ќе се одржи идниот месец

Боки 13-ка ќе се кандидира за претседател на СДСМ на конгресот кој ќе се одржи идниот месец

Бојан Јовановски познат како Боки-13 ќе се кандидира за претседател на СДСМ на претстојниот Конгрес кој треба да се одржи на 21 март, дознава неофицијално Плусинфо.

Како што се шпекулира, мотото на кампањата што ќе ја води Боки-13 за иден лидер на СДСМ е „Декриминализација на СДСМ“.

Актуелното водство на СДСМ донесе одлука да одржи конгрес на 21-ви март, на кој непосредно ќе се гласа за нов лидер и за негови соработници. Во рамки на подготовките на конгресот, социјалдемократите почнаа процес на ажурирање на членството.

Боки-13 е осуден на 9 години затвор во случајот „Рекет“. Тој беше пуштен во домашен притвор поради здравствени проблеми.

ЕУРО 2020

Македонија