понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 188
home Вести

Боки 13 и Јанева во Шутка имаат на располагање доктор и фризер- еве какви се условите во затворот

Боки 13 и Јанева во Шутка имаат на располагање доктор и фризер- еве какви се условите во затворот

Извори од затворот во Шутка за „Независен весник“ објаснуваат оти правилата на однесување во ќелиите и меѓу ѕидовите во казнено-поправната установа се идентични за сите, без оглед што самите услови за престој се многу подобри во популарните хашки ќелии каде што е сместен Јовановски.

Адвокатот на притворените може да дојде кога сака и без надзор да има средба со својот клиент. Истото може да го направи и народниот правобранител. Вештаците или невропсихијатрите можат да дојдат само со дозвола од судија на претходна постапка. Истото важи и кога притвореникот сака да потпише полномоштво. Тоа може да го стори исклучиво со дозвола од судијата. Што се однесува до посетите на роднините – и тие одат со претходно барање и вообичаено им се дозволува средба со својот близок на секои две недели. Во затворот во Шутка имаме лекар и бербер, притворениците можат да одат на преглед, односно на потстрижување или други третмани на косата. По барање на адвокатот на притвореникот или по сугестија на докторот во затворот, можно е притвореното лице да оди на лекарски преглед или интервенција на скопските клиники“, објаснуваат изворите на „Независен весник“.

Најнови вести

Локални избори 2021